Najlepsi przyjaciele człowieka
Większość ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z psem lub mają psa od niedawna, często nie zdają sobie sprawy, że podstawą dobrej więzi z psem i jego zdrowia psychicznego jest tzw. "rutyna".
Jeśli w domu pojawia się dziecko, najczęściej rodzice zadają sobie pytanie: „czy pies jest bezpieczny dla dziecka” i „w jaki sposób zapoznać psa z dzieckiem, żeby nie było problemów”? Niekiedy pies trafia do rodziny, która już ma dziecko. Wtedy pytanie „jak ustalić relacje pomiędzy dzieckiem i psem” jest równie ważne. Jakikolwiek przejaw niezadowolenia ze strony psa jest traktowany przez rodziców jako zagrożenie, inni znowu pozwalając dziecku bawić się z psem bez kontroli, uważając, że łagodny pies pozwoli dziecku na wszystko. O czym warto pamiętać w relacjach dziecko – pies?
Aby dobrać sposób postępowania i szkolenia do naszego psa musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: z jakim typem psa mamy do czynienia? Jaki ma charakter i temperament, co go motywuje, a co straszy?
Wyobraźmy sobie że nagle w kuchni spada nam pokrywka robiąc duży hałas. Jeden pies zaledwie podniesie głowę i widząc, że nic się nie stało spokojnie zaśnie. Inny podbiegnie sprawdzić, czy razem z pokrywką nie spadł przypadkiem rosół. Jeszcze inny ucieknie w najdalszy kąt mieszkania i będzie się trząsł ze strachu.
Wychowanie psa zależy od tego jakimi ludźmi jesteśmy my sami. Psy uczą się poprzez obserwację i reakcję na nasze postępowanie. To czym się kierujemy i na ile świadomie robimy to w stosunku do naszych psów będzie miało długotrwały wpływ na nasze wspólne życie z pupilem. Trudności na jakie możemy napotkać podczas procesu wychowania psa zależą od wielu czynników, m.in. od wieku psa, jego płci, temperamentu, predyspozycji rasy czy wcześniejszych przeżyć. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy i nie zawsze jest w stanie zapanować nad każdą sytuacją.