Najlepsi przyjaciele człowieka
Kot czyści i liże wiele razy w ciągu dnia całe swoje ciało i jest to bardzo ważna dla niego czynność. Jednak pomoc człowieka jest pożądana, zwłaszcza przy pielęgnacji sierści kotów długowłosych.
Szczotkowanie
Koty o sierści półdługiej lub krótkiej potrzebują codziennej pielęgnacji sierści tylko w czasie linienia, gdyż wtedy musiałyby same usunąć za dużo włosów. Najpierw szczotkujemy od szyi do ogona z włosem, potem ostrożnie pod włos i na koniec z włosem. Niektóre koty trochę się buntują, ale większości sprawia to przyjemność.
Mycie i czesanie
Długowłose koty muszą być czasem kąpane, gdyż ich sierść brudzi się. Wanienka powinna być na tyle duża, by kot się w niej mieścił cały. Może to być umywalka w łazience. Specjalny szampon, działający także przeciw pasożytom, otrzymać można w sklepie zoologicznym. Puszczamy letnią wodę, jedną ręką trzymamy mocno przednie łapy kota, drugą zaś myjemy. Nigdy nie zanurzamy głowy. Szampon dokładnie spłukujemy, a sierść wycieramy nagrzanym ręcznikiem. Do rozczesywania układamy kota na kolanach. Metalowym grzebieniem o rzadkich zębach rozczesujemy szczególnie dokładnie włosy na brzuchu i między nogami. Czynności te wykonujemy spokojnie i delikatnie, łagodnie przemawiając do kota. Na koniec czeszemy grzebieniem o gęstych zębach.
Suszenie
W ciepłym pokoju sierść wysycha sama. Suszarką elektryczną suszy się szybciej, ale sierść matowieje. Suszenie suszarką połączoną ze szczotką sprawia kotom przyjemność, a sierść pozostaje lśniąca.
Szczotkowanie i pudrowanie
Dokładnie rozczesane włosy kota perskiego dopiero po wyszczotkowaniu uzyskują połysk. Najlepsze są szczotki z naturalnego włosia lub specjalne z zagiętymi drutami. Trzymając kota za przednie łapy, można bez problemów wyszczotkować także brzuch i klatkę piersiową. Raz w miesiącu można wyczyścić sierść specjalnym pudrem. Należy używać go z umiarem, gdyż wysusza skórę. Puder wciera się, pozostawia na noc i następnego dnia gruntownie, również pod włos, wyczesuje.
Usuwanie kołtunów
Splątane włosy najpierw rozdzielamy palcami, a następnie rozczesujemy. Jeśli włosy są bardzo splątane rozcinamy je specjalnym nożykiem. Koniec nożyka prowadzimy palcem, aby nie zranić skóry zwierzęcia.
Kontrola uszu
Uszy należy regularnie kontrolować, a jeśli trzeba czyścimy małżowinę z kurzu chusteczką ligninową. Jeśli zauważymy w uchu ciemne grudki, a kot drapie się często i potrząsa głową, znaczy to, że uszy zostały zaatakowane przez świerzbowca usznego.
Kontrola oczu
Lekkie zaskorupienia w kącikach oczu usuwamy miękką wilgotną ściereczką ligninową. Koty perskie wymaają codziennej pielęgnacji oczu.